Jaké má Česká národní banka kurzy a jak je zjistit?

Kde Česká národní banka kurzy zveřejňuje?
geralt / Pixabay

Na našem trhu existuje hned několik desítek různých bankovních domů. Ty nenabízejí jenom běžné produkty a služby, ale jsou spojeny také s ním, že si u nich můžeme směnit peníze. A to podle kurzů, které sami vyhlašují. Nad těmito bankami je však dozorový orgán, a to Česká národní banka. Kurzy vyhlašuje také, a to tak, aby dokázala dobře pečovat o aktuální cenovou stabilitu, stejně aby mohla v případě potřeby posílit nebo oslabit samotnou hodnotu naší koruny.

Problémy s oslabováním koruny

Právě tyto kroky související s možnou úpravou kurzů poté mohou vést k tomu, že se kurzy konkrétních měn v poměru k české koruně změní jinak, než co je výsledkem aktuálních situací na trhu. Ideálním příkladem bylo manuální oslabování koruny. K tomu Česká národní banka dodává toto: „Česká národní banka se rozhodla používat kurz koruny jako další nástroj uvolňování měnových podmínek. Česká národní banka neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí roku 2016.“

Z toho jasně vyplývá, že právě ČNB může mít v rukou samotné kurzy měn v poměru k české koruně a tak ovlivňovat jejich výhodnost. Logicky také ovlivňuje také celkový kurz v ostatních bankách nebo ve směnárnách, jelikož ty právě z tohoto kurzu často vycházejí, pouze si ho upraví k hodnotám, ze kterých budou více profitovat.

Kde Česká národní banka kurzy zveřejňuje?

Pokud vás zajímají aktuální kurzy, které tato nezávislá bankovní instituce aktuálně vyhlásila, můžete to zjistit dvěma hlavními způsoby. A to buď:

  • Osobně na pobočkách České národní banky
  • Na internetových stránkách CNB.cz

Zde vidíte vždy aktuální kurz, který je vyhlášený k danému dni. Můžete si tak jeho hodnotu porovnat třeba se směnárnou zjistit, nakolik by byla taková směna výhodná, nebo nevýhodná. Důležité je vědět, že Česká národní banka kurzy vyhlašuje pro celou českou republiku a tak geograficky nejsou nijak omezovány.

Kurzy jsou vyhlašovány na konkrétní dny

Důležité je určitě říci i to, že Česká národní banka kurzy samozřejmě pravidelně mění, a to s ohledem na vývoj aktuální ekonomické situace a s ohledem na její zásahy. Na rozdíl od možnosti obchodovat v rámci měnových párů třeba na Forexu jsou však kurzy vyhlašované ČNB neměnné v rámci celého dne. Vždy se tak setkáte po celý den pouze s kurzem, který je na daný den přímo platný. Druhý den tak může být zcela jiný.

To je dobré sledovat hlavně v případě, kdy chcete měnit peníze a chcete to co nejvýhodněji. V tomto ohledu je na stránkách banky možné podívat se i do minulosti, tedy na to, zda kurz šel nahoru, nebo šel naopak dolů. Stejně tak je ale dobré na webu ČNB sledovat i aktuální zprávy a aktuality, které mohou být předzvěstem toho, jak se s kurzem v následujících obdobích zahýbe.

You may also like...